Konik Şanzıman Çok Geniş

Metalürjik dişli kutusu çeşitleri ve uygulamaları esas olarak, metalurjik ekipmanın güç iletiminin ihtiyaçlarını karşılamak için, iletim hızını değiştirmek için Bevel Gearbox'ın hızını azaltmak, iletim yönünü değiştirmek, tork veya dağıtım gücünü değiştirmek için dişliler arasındaki iletişimi ve iletimi yoluyla çok kapsamlıdır. Konik Şanzıman Metalurji dişli kutusu, ana transmisyon dişli kutusu gibi çubuk tel, profil veya plaka kaba, bitirme ve dikey rulo gibi ana makine ekipmanlarının yanı sıra bir dizi yardımcı ekipman iletim sistemi için de kullanılmaktadır , uçan makaralar, makaralı makara, delme makinesi, dilimleme makineleri ve konveyör rampası. En kritik metalürjik ekipmanlardan biri olan metalürjik dişli kutusunun istikrarlı ve güvenilir şekilde çalışıp çalışamayacağı, tüm üretim hattının normal çalışmasıyla ilgili olup başarısız olursa ciddi sonuçlar doğuracaktır. Metalurji dişli kutusu genellikle ağır yük, darbe yükü, yüksek veya düşük hız, yüksek sıcaklık veya yüksek kirlilik ve diğer sert çalışma ortamlarında olup, çalışma ortamının özelliği ve sürekli güvenilir iş talebinden dolayıdır, Bevel Gearbox metalürjik dişli kutusu eşleştirme için rulmanlar daha katı şartları ileri sürdü. Yüksek performanslı rulmanlarla, redüktörün sürekli ve güvenilir şekilde çalışmasını sağlamak için rulmanların doğru seçimi, toleransları, başlangıç ​​boşluğu ve montaj boyutları ön koşuldur.

Metalurji dişli kutusu yatakları genellikle ağır yük ve yüksek güç güç iletim gereksinimlerini karşılamak için çift sıralı rulman yatağı kombinasyonu ile birlikte kullanılır. Makaralı rulmanlar konik makaralı rulmanlar, silindirik makaralı rulmanlar ve kendinden tutan makaralı rulmanlardır. Metalürjik dişli kutularında kullanılan rulmanların tipi, dişli kutunun kuvvet koşulları ve çeşitli rulmanların özelliklerine göre belirlenir. Çift sıralı konik makaralı rulmanlar iyi bir radyal ve eksenel kompozit yük kapasitesine sahiptir, Konik Redüktörlü iç boşluk ayarlanabilir ve iletim sisteminin rijitliğini arttırmak için konik makaralı rulmanlar metalürjik dişli kutusu tasarımı tercih edilen rulman türüdür. Bununla birlikte, konik makaralı rulmanlar da yüksek fiyat gibi yetersizdir ve kendi kendini hizalama ve eksantrik yeteneğine sahip değildir, bu nedenle metalürjik dişli kutusu kendinden hizalı veya silindirik makaralı rulmanlar gibi diğer çok sayıda rulman çeşididir.

Metalurjik dişli kutuları çoğu zaman optimum tasarım elde etmek için değişik rulman türleriyle karıştırılır. Konik makaralı rulmanla karşılaştırıldığında, kendinden hizalı rulman yatağı daha düşük maliyetlidir ve spesifik stres durumunda eksenel kompozit yüke dayanabilir. Kendiliğinden hizalı makaralı rulmanların en büyük avantajı kalbi ayarlama yeteneğidir, eksantrik koşullar altında çalışabilir. Rulman dış boyutu benzer olduğunda çift sıralı silindirik makaralı rulman daha yüksek radyal rulman kapasitesini elde etmek için kullanılabilir ancak rulman eksenel yüke dayanamaz. Genellikle, silindirik makaralı rulmanlar radyal ve eksenel kompozit yükleme koşulları için seçildiğinde, Bevel Dişli Kutusu bir eksenel yatak veya başka bir tür yatak eksenel yüke dayanacak şekilde kullanılmalıdır.

Çift sıralı konik makaralı rulmanlarda, yatağın bir ucu genellikle "sabit ucu" olarak ayarlanır, yani halkanın ucu içindeki ve dışındaki yatak boşluktan çıkmaz, Konik Dişli kutusu eksenel konumlandırma ve eksenel yük taşıyan ; diğer ucu dişli şaftının termal genleşmesini ve toplu toleranslarını emmek için bir "kayan uç" dur. "Yüzen uç" rulmanı, sadece radyal yük, rulman dış halka uç yüzü ve yatak oturağı uç kapağı taşır ve ısıtıcı genişlemeden sonra dişli milinin eksenel yer değiştirmesini iptal etmek için tutucu omuz yeterli boşluk bırakmalıdır, detaylı yapı gösterilmiştir Şanzıman torkunu iyileştirmek için, sarmal dişlilerin mesnet modu metalürjik dişli kutusunda yaygın olarak kullanılır. Ağır yük koşullarında, helisel dişliler darbeli titreşim sesi, dengeli çalışma ve geniş yük taşıma kapasitesi üretmek kolay değildir, Bevel Dişli Kutusu çok sarmal dişliler, ağır transmisyon koşullarında düz dişlilerden daha iyidir.

Bununla birlikte, helezoni dişli ek bir eksenel itme kuvveti ile etkimektedir ve "sabit ucu" yatağına etki etmektedir. Eksenel itme kuvveti büyük olduğunda, çift sıralı konik makaralı yatağı "sabit uç" olarak seçmek veya itme yatağı eklemek için ideal bir çözümdür. Dişli kutusu sadece tek bir helisel dişli çarka sahipken ve dişli çubuğu "sabit ucun" küresel rulman yatağını seçtiğinde, rulmanın maksimum eksenel ve radyal kuvveti arasındaki oran dikkate alınmalıdır. Kendi yapısal özelliklerinden dolayı kendiliğinden hizalanan rulman yatağı, rulman kendi çapı olan 1/3 veya 1/4 (belirli rulman serilerine göre) daha fazla eksenel kuvvete maruz kaldığında rulman bir taraf silindir kuvveti olarak görünür , diğer yan rulo boşta kalma durumu. Dönüş esnasındaki kuvvetsiz son silindirler, ray üzerinde yönlendirilemez ve konumlandırılamaz, silindir çarpıklığı, kızak ve darbe kafesi vb. Oluşması ciddi kafes kırılmasına, Eğim Şanzıman yuvalı prematüre başarısızlığa neden olabilir. Çift sıralı konik makaralı rulmanlar, rulman boşluğunu kontrol ederek daha büyük eksenel kuvvet ve tek sıra rulman yatağı koşulları için kullanılabilen saf haddeleme ve makaralı uç yüz tarafından yönlendirilir, Bevel Şanzıman ve iki rulman tipinin özellikleri ve farklılıkları olabilir Şaft dayanıklılığını paylaşmak ve ömrünü uzatmak için radyal eksenel kompozit yük taşıyan "Sabit uç" yataklar, "sabit uç" genellikle küçük tarafın radyal kuvvetine yerleştirilir, "kayan uç" yerleştirilir Büyük ucun radyal kuvvetinde.